KAKTUSOVÁ ZAHRADA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

České Budějovice jsou krásné historické město známé svými památkami i pořádáním tradičních výstav se zemědělskou a zahradnickou tématikou. A v Českých Budějovicích má své zahrady a skleníky i mnoho zkušených pěstitelů a sběratelů nejrůznějších rostlin. Jedním z nich je i pan Petr Říha, dlouholetý pěstitel, sběratel a propagátor pěstování kaktusů a sukulentů.

Kaktusy od A.V.Friče

V „botanické zahradě“ pana Říhy na okraji města je k vidění rozsáhlá sbírka kaktusů, sukulentů, tillandsií a dalších rostlin, které svým stářím, velikostí či vzácností mnohdy nemají ve sbírkách našich pěstitelů nebo botanických zahrad obdoby. „S pěstováním kaktusů a sukulentů jsem začínal asi před 40 lety“, říká pan Říha. „Mám zde jak mnoho vzácných druhů, tak i velice staré rostliny se zajímavou historií. Některé tyto kaktusy sbíral dokonce sám A. V. Frič, jeden z nejznámějších českých cestovatelů a lovců kaktusů počátku minulého století.“ O část sbírky pěstitel sice přišel při povodních v roce 2002, ale většina rostlin tuto katastrofu naštěstí přežila a tak na záhonu uprostřed hlavního skleníku můžeme vidět i více než šedesát let staré kaktusy a sukulenty a některé z nich jsou naprosté unikáty – např. u nás (a možná i v Evropě) největší kristátní Pachypodium lamerei. Rostlinám se zde daří tak dobře i proto, že většina z nich je pěstována ve skleníku volně v zemi a mají tak dostatek prostoru pro svůj růst. Další dva menší skleníky má pan Říha v zadní části zahrady a také zde jsou k vidění mnohé „kaktusářské poklady“.

Krásné rostliny i příjemná restaurace

Prohlídka zabere asi necelou hodinu a můžete zde i zakoupit některé rostliny , nebo se občerstvit v malé restauraci, která navazuje na hlavní skleník a příjemně posedět u jídla s výhledem do exotické zeleně.

Návštěvu skleníků je dobré předem domluvit na telefonu 605 568 028.

Gallery not found. Please check your settings.

Příspěvek byl publikován v rubrice Botanické zahrady a parky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Comments are closed.