Motýlí dům Žírovice – úvodní seznámení

Malá vesnička Žírovice, ležící v těsné blízkosti Františkových Lázní, by nebyla turisticky ničím příliš zajímavá, nebýt „Motýlího domu“ manželů Mackových.  Pan Macek, který se chovu motýlů již  věnuje 45 let před několika lety otevřel své motýlí království také pro veřejnost. A v malém muzeu i skleníku s živými motýly je opravdu na co se koukat …

Nenápadné stavení

Když jsme přijížděli do Žírovic, hledali jsme tropický skleník, který by byl, dle našich představ, již z daleka viditelný mezi vesnickými domky.  Nic takového jsme ovšem nenašli – až jsme zahlédli nápis Motýlí dům a poblíž celkem nenápadné stavení s částečně prosklenou střechou.  Byli jsme u cíle. Auto jsme zaparkovali na malém parkovišti přímo u silnice, asi 50 m od objektu a plni očekávání zamířili na prohlídku Motýlího domu.

Minimuzeum i tropický prales

Motýlí dům je rozdělen na dvě samostatné části – v přízemí se nachází pokladna, prodejna suvenýrů, většinou s „motýlí“ tématikou a minimuzeum motýlů, kde si můžete ve skleněných vitrínkách pověšených na zdi prohlédnout různé druhy motýlů a přečíst si o nich zajímavé informace. Na podrobnější dotazy vám ráda odpoví i sama paní Macková.

Po prohlídce muzea již můžete zamířit do motýlího ráje – tropického skleníku zbudovaného v podkroví, plného krásných, elegantně poletujících motýlů.  Skleník má samostatný venkovní vchod – po schodech u štítu budovy vyjdete ke dveřím do podkroví a dále do předsíně, oddělující prostor s motýly od venkovního vchodu.  Před vstupem do samotného skleníku jsou ještě závěsy, zabraňující motýlům prolétnout po otevření dveří do předsíně. Ihned po vstupu do skleníku na Vás dýchne atmosféra tropického pralesa, s teplomilnými rostlinami a množstvím různobarevných motýlů původem z tropických oblastí Jižní Ameriky, Afriky a Indonésie, poletujících po celém prostoru a sajících nektar na rostlinách i ve specielních krmítkách.

Rostliny a motýli

Skleník je rozdělen na dvě části – v ohraničeném prostoru, napravo za vstupními dveřmi, jsou nádoby s rostlinami poskytujícími motýlům nektar (převážně různé druhy popínavých mučenek – Passiflora).  Přímo naproti vstupu vejdete do zadní, hlavní části skleníku. I zde jsou umístěné nádoby  s rostlinami kolem nichž poletují motýli největší atrakcí jsou však krmítka – misky s různými druhy ovoce a květináče, ve kterých jsou napíchané různě  dlouhé větvičky s barevnými víčky na konci, v nichž je nektar. Motýli na ně stále usedají a návštěvníci tak mají možnost z blízka sledovat, jak tito křehcí tvorové sají svými sosáčky životodárnou tekutinu. U krmítek se vždy chovejte klidně a motýly neplašte – mají vysokou spotřebu energie a potřebují se proto často krmit. Pokud by jim byl delší dobu znemožněn přístup k potravě, mohly by se vysílit a uhynout. Pozorováním motýlů můžete strávit několik minut i třeba více než půl hodiny. Pro ty, kdo chtějí chvíli posedět a v klidu si vychutnat pohled na poletující drahokamy, jsou k dispozici židle v hlavní části skleníku.

Nalákejte motýly

Proč jsou krmítka pro motýly tak nápadně zbarvená? Motýly přitahují všechny pestré barvy– a tak pokud máte nápadně barevné oblečení, lehce se vám stane, že na vás některý z motýlů usedne a bude se chtít „občerstvit“ – využijte toho – příliš se nehýbejte a nechte se od někoho vyfotit s motýlem na rameni. I po mnoha letech si tak budete moci připomenout neopakovatelný zážitek a chvíle strávené v motýlím ráji.

Pro děti i dospělé

Návštěva motýlího domu nadchne všechny věkové kategorie. Cesta z Františkových Lázní trvá autem pouze několik minut a je dobře značená. V blízkosti domu se dá bezplatně zaparkovat na malém parkovišti. Motýlí dům je lákavý cíl i pro pěší turisty – od vlakového nádraží lázeňského města k němu dojdete po červeně značené turistické stezce asi za půl hodiny. Motýly můžete zdarma fotografovat i filmovat – nesmí se však používat blesk, ten může citlivé hmyzí oči oslepit.  Motýlí dům není bohužel z technických důvodů přístupný pro vozíčkáře, lidé s lehčím tělesným postižením však nebudou mít s návštěvou větší potíže a jistě ocení i možnost odpočinout si ve skleníku na židlích.

Otevírací doba a vstupné

Duben, Květen, Září            Út – Pá   13 – 17 h,   So – Ne 10 – 17 h

Červen, Červenec, Srpen     Út – Ne  10 – 17 h

Vstupné: dospělí 60 Kč, děti 20 Kč, studenti a zdravotně postižení 40 Kč (vstupenka platí do celého areálu)

Větší skupiny návštěvníků je lépe ohlásit předem, na tel. 354 543 558 nebo e-mailem motylidum@mujbox.cz.

web: http://www.motylidum.cz

Další turistické cíle v nejbližším okolí

Přírodní rezervace SOOS vzdálená asi 3 km od Motýlího domu. V areálu si můžete prohlédnout Muzeum pravěku (ukázky historie Země, modely pravěkých ještěrů), Muzeum přírody Chebska a expozici Ptačí svět, minigeopark, Záchrannou stanici pro zraněné a hendikepované živočichy a především naučnou stezku (dlouhou asi 1,2 km) po přírodní rezervaci, kde uvidíte vzácné rostliny, tzv. křemelinový štít, bahenní sopky, vývěry minerálních pramenů či rašeliniště s masožravými rostlinami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Motýlí dům Žírovice. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Comments are closed.